kde nás tiež nájdete
ki info e-mailom
kalendár aktivít
Jún
2018
P U S Š P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
darujte nám online
ĎAKUJEME
Vypracované skupinou mimovládnych organizácií:

OZ Človek v ohrození
Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Amnesty International Slovensko
Slovenská asociácia Falun Gong


Na tlačovej konferencii uskutočnenej v piatok 19.6.2009 minister Kaliňák tvrdil, že na Hodžovom námestí nemal byť nikto, ani slovenskí demonštranti ani čínsky uvítací výbor, lebo to nemali „povolené“ (videozáznam tlačovej konferencie Roberta Kaliňáka nájdete v archíve TA3 tu).


Skutočnosť:
Miestny úrad mestskej časti Bratislava – Staré Mesto dňa 10.6.2009 o 15.15 prijal oznámenie o zvolaní verejného zhromaždenia v zmysle príslušných ustanovení zákona č. 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve v znení neskorších predpisov, ktoré oznámil občan Ondrej Dostál.


11.6.2009 Miestny úrad Bratislava – Staré Mesto vydal ROZHODNUTIE o tom, že toto zhromaždenie zakazuje.

v Odôvodnení ROZHODNUTIA sa uvádza:

„Správny orgán po preverovaní údajov uvedených v oznámení zistil, že zhromaždenia sa majú konať na rovnakom mieste a v rovnaký čas, kde sa má konať zhromaždenie oznámené ešte 22.5.2009 Kanceláriou prezidenta Slovenskej republiky za účelom využívania priestoru Hodžovho námestia pre zahraničnú návštevu prezidenta SR a pre svojich zamestnancov.“

Z toho dôvodu sme sa rozhodli pozvať občanov na zhromaždenie oznámené Kanceláriou prezidenta Slovenskej republiky, lebo si myslíme, že občania Slovenskej republiky majú nielen právo voliť prezidenta, ale aj právo zúčastňovať sa na zhromaždeniach organizovaných Kanceláriou prezidenta SR na verejných priestranstvách.Hodžovo námestie, 18. jún 2009, 14:25

0:00 Číňania v červených šiltovkách sa na Hodžovom námestí v tesnej blízkosti Prezidentského paláca rozmiestňovali pod dohľadom slovenskej polície (ktorá mala inštrukcie, že Číňania majú na Hodžovom námestí ohlásené zhromaždenie – viď v poradí piate video na tejto stránke, 2:00), dokonca pred zábranami (z pohľadu Prezidentského paláca), teda v „zakázanej zóne“. V „zakázanej zóne“ stála neďaleko slovenských policajtov aj skupina čínskych mužov v čiernom (1:13-1:27).

1:44 Dvaja slovenskí občania chcú stáť za natiahnutou páskou. Polícia im to nechce dovoliť, napriek tomu, že skupina Číňanov v červených šiltovkách je dokonca vo vnútri „zakázanej zóny“. Po krátkej výmene názorov slovenskí občania (vrátane autora videozáznamu) ustúpia požiadavke policajtov a presúvajú sa za zábrany na Hodžovom námestí.Na tlačovej konferencii minister Kaliňák tvrdil, že najprv tam boli Číňania s plagátom a pred nich sa niekto zo slovenských demonštrantov postavil s plagátom a zakryl ich plagát, a tým vyprovokoval vzájomné zakrývanie si plagátov.


Skutočnosť:
Na videozáznamoch nižšie, vrátane popisu.Hodžovo námestie, 18. jún 2009, 14:29

Na Hodžovom námestí pri zábradlí za fontánou sú rozmiestnení čínski občania v červených šiltovkách. Svoje transparenty majú buď zavesené na zábradlí alebo položené dole (nie vyššie ako je úroveň hlavy).Hodžovo námestie, 18. jún 2009, 14:35

0:00 Policajti neumožňujú prejsť redaktorke Rádia Expres popri zábranách na hranici Štefánikovej ulice a Hodžovho námestia bližšie k prezidentskému palácu.

0:43 Čínski občania v červených šiltovkách s čínskymi a slovenskými vlajočkami stoja pri zábradlí, nemajú žiadny transparent, vedľa nich stoja slovenskí občania, tiež pri zábradlí. Pokojná atmosféra, žiadne viditeľné napätie alebo konflikt.Hodžovo námestie, 18. jún 2009, 14:37

Skupina čínskych mužov v čiernom v „zakázanej zóne“, jeden z nich dáva inštrukcie trom Číňanom, ktorí nie sú v oblekoch (jeden z nich v červenej šiltovke).Hodžovo námestie, 18. jún 2009, 14:40

0:00 Stojím s kamerou na Hodžovom námestí hneď pri zábranách, prichádza ku mne skupinka Číňanov v červených šiltovkách s červeným transparentom.

0:13 Na pokyn mužov v čiernom, ktorí sa pohybovali v „bezpečnostnej zóne“ (čo znamená, že polícia musela veľmi dobre vedieť, kto sú – t. j. neboli to anonymní organizátori z „uvítacieho výboru“, ako tvrdil pán minister Kaliňák na piatkovej tlačovej konferencii, ale ľudia z oficiálnej delegácie čínskeho prezidenta, inak by sa tam nemohli voľne pohybovať) predo mňa (a ľudí stojacich vedľa mňa) pred zrakom policajta dávajú veľký červený transparent, čím mi zakrývajú výhľad.

0:18 Keď som stiahol transparent nižšie, aby som mohol filmovať, tak oproti mne stojaci policajt, ktorý všetko videl, napomenul mňa, aby som ten transparent nechal tak a nie Číňanov v červených šiltovkách, ktorý ten transparent predo mňa roztiahli. Muži v čiernom pritom jasne dávali mužom v červených šiltovkách pokyny, aby ten transparent držali napnutý predo mnou (je to evidentné, nepotrebujete ani znalosti čínštiny). Z videa počuť hlas neznámeho muža (nie je v zábere kamery), ktorý hovorí, že keby našli prekladateľa, ktorý by im preložil, nech ten transparent držia za nami alebo nad našimi hlavami, tak by nebol žiadny problém.

1:15 Prítomný vyšší policajný dôstojník ma obviňuje, že provokujem.

1:30 Policajný dôstojník sa vzďaľuje a necháva mužov v čiernom aby "šiltovkárom" pomohli pred nami rozprestrieť transparent tak aby som cez neho nemohol filmovať.

2:00 Prichádza druhý policajný dôstojník, ktorý tvrdí, že Číňania tu majú hlásené zhromaždenie a vyťahuje papiere (na ktorých ma zrejme zoznam lokalít v ktorých sú oznámené zhromaždenia) a hľadá informácie o tom, že Číňania majú na Hodžovom námestí ohlásené zhromaždenie, po chvíli papier skladá a tvrdí že aj tu to majú ohlásené, ale na moju výzvu, aby mi to ukázal skladá papierik a odchádza.

2:50 Zároveň muži v čiernom umožňujú jednému mužovi v šiltovke vstúpiť s červeným transparentom do „bezpečnostnej zóny“ pred zábrany, keď dvihnem kameru nad transparent, dvihnú transparent, keď dám kameru pod transparent, dajú ho dolu.

3:30 V jednej chvíli im v tom pomáha muž v čiernom stojaci v „bezpečnostnej zóne“.

Tento incident sa odohral viac ako 25 minút pred incidentom, pri ktorom boli zatknutí štyria slovenskí demonštranti..týždeň: Video: Čínski komunisti útočili na Slovákov

Spustiť video

Redaktor .týždňa nasnímal podobnú komunikáciu so slovenskými policajtmi:

3:00 Prepis z videozáznamu (uverejnený pôvodne na webstránke .týždňa tu):

  Juraj Kušnierik sa pýta Číňaniek: „Počuli ste niekedy o Tienan Men Square?“
  Namiesto Číňanky ale odpovedá príslušník slovenskej polície: „Čo sa s nimi bavíte? Vy by ste mali ísť odtiaľto preč. Toto je vyhradené pre Čínu. Celé pre Čínu.“
  Kušnierik: „Toto je Slovensko.“
  Policajt: „Ja hovorím tento priestor je vyhradený – oný – pre Čínu.“
  Kušnierik: „To tu nesmieme byť?“
  Policajt: „Nemali by ste. Pokiaľ nie ste Číňan.“ (pobavene, s úsmevom odchádza).Hodžovo námestie, 18. jún 2009, 14:45

Videosekvencia natočená na rovnakom mieste ako predchádzajúca (vyššie).

Muži v červených šiltovkách pokračujú v zakrývaní výhľadu, keď dám videokameru pod transparent, dajú ho dole, keď dvihnem kameru nad transparent dajú ho hore.

0:50 Vidno jedného z mužov v červených šiltovkách (v červenom tričku s modrobielymi prúžkami, je ho vidno na viacerých neskorších záberoch ako agresívne útočí na slovenských demonštrantov), ako prichádza z bezpečnostnej zóny (kde bol evidentne so súhlasom slovenských policajtov, lebo nie je nimi vyprevádzaný ani vytláčaný).

1:18 Číňania rozťahujú svoje transparenty pred transparentmi slovenských demonštrantov, médiá to fotia a natáčajú, niektorí v červených šiltovkách napádajú novinárov najprv iba slovne potom aj strkancami, mávajú vlajočkami pred objektívmi.

2:11 V zábere Číňan v červenej šiltovke a červenom tričku hovoriaci po slovensky (rovnaké červené tričko mal Číňan, ktorý bol neskôr slovenskými policajtmi zadržaný, odvedený bokom a po intervencii mužov v čiernom prepustený).

3:40 Slovenskí demonštranti sa s transparentom presunuli o pár metrov ďalej, ale Číňania opäť rozťahujú svoje transparenty pred transparentmi slovenských demonštrantov.

4:10 Slováci im na ich plagát neútočia, ale sťahujú sa viac dozadu a vyliezajú s transparentom na vyvýšené miesta.

4:35 Číňania sa okamžite posúvajú pred slovenských demonštrantov s ich transparentom „Welcome President HU“ a dvíhajú ho do výšky tak, aby zastreli transparent „Slobodu pre Čínu“ (aj v čínštine).Hodžovo námestie, 18. jún 2009, 14:53

0:13 Číňania v šiltovkách sa snažia zakryť transparentom „Welcome President HU“ transparent demonštrantov s nápisom „Slobodu pre Čínu“. Eduard Chmelár stojaci za čínskym transparentom podstrčí pred ich transparent svoj plagátik. Muž v červenej šiltovke v červenom tričku (zrejme ten, ktorý bol neskôr slovenskými policajtmi zadržaný, odvedený bokom a po intervencii mužov v čiernom prepustený) vytrháva plagátik Chmelárovi z ruky a odchádza preč, Chmelár a médiá idú za ním, muži v čiernom mávajú vlajočkami novinárom pred objektívmi (zblízka ho nasnímal Branislav Závodský z .týždňa).Hodžovo námestie, 18. jún 2009, 14:57

V popredí osoba v červenej šiltovke v červenom tričku s prúžkami.

Priamo pred očami policajtov sa pred slovenských demonštrantov s transparentom „Slobodu pre Čínu“ postavili dvaja Číňania v šiltovke so svojim červeným transparentom. Takmer na celom zábere sa predo mnou pohybuje osoba v červenej šiltovke v červenom tričku s prúžkami.Na políciu museli byť predvedení okrem štyroch Číňanov piati Slováci, tvrdí Kaliňák. "Vždy, keď je konflikt, musíte predviesť všetkých, pretože sa to môže vyšetriť až na policajnej stanici na základe výpovedí," povedal minister Kaliňák v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.
Hodžovo námestie, 18. jún 2009, 15:00 (hlavný incident)

Ondrej Dostál a Gabriela Šuvadová rozprestierajú transparent Rešpektujte ľudské práva, v popredí prorektor Univerzity Komenského Peter Osuský, vedľa Ondreja Dostála sa postavil Michal Havran ml., prichádza člen hnutia Falun Gong so žltým transparentom, nikomu z Číňanov nezastierajú transparent ani neničia, stoja za malou skupinkou Číňanov, ktorí žiadny transparent nemajú. Jeden červený transparent je v pozadí záberu. Číňania s červeným transparentom sú vľavo od slovenských demonštrantov (z pohľadu čelom k Prezidentskému palácu).

1:30 Na zábere vidno Roberta Mihalyho s bielym plagátikom po jeho pravej ruke je Michal Havran ml. tiež s bielym plagátikom.

1:45 Číňania rozprestierajú červený transparent pred slovenskými transparentmi.

2:30 Počuť hlas neznámeho človeka, ktorý upozorňuje policajtov na to, že dvaja Číňania napadli Slováka, no policajti nereagujú.

2:46 Začiatok hlavného incidentu, Číňan v čiernom obleku sa pokúša vytrhnúť z ruky jedného z demonštrantov plagátik (v popredí Michal Havran ml., ktorý sa pozerá smerom k incidentu – aj keď nie je isté, či ho videl), ale neúspešne, Robert (lebo to bol on, komu sa Číňan pokúsil vytrhnúť plagátik, sa otáča a jemne strká do Číňana so slovami „čo si to dovoľuješ?“, Číňan ustupuje, je v zábere kamery, Robert sa otáča a vracia sa naspäť k skupinke demonštrantov (úplne vľavo na zábere), Číňan sa tiež otáča ide za Robertom a opakovane sa mu snaží vytrhnúť plagátik z ruky (2:57) tentokrát úspešne, Robert sa otáča a s výkrikom „čo mi to trháš z ruky“ strká do Číňana, ten padá na zem, vzápätí vstáva a uteká z miesta činu aj s Robertovým plagátikom, pribiehajú slovenskí policajti a zadržiavajú Roberta, a ešte jedného Číňana (ale nie toho čo incident vyprovokoval), ale ten ktorého zadržali, ukazuje prstom na Roberta, a zadržaného Číňana policajti vzápätí púšťajú a Roberta odvádzajú (iní) policajti, Michal Havran ml. ide za nimi, pridáva sa Ondrej Dostál, neidentifikovaný hlas policajtov upozorňuje na to že berú nesprávneho, veď jeho napadli. Dochádza k fyzickej potýčke medzi policajtmi, Havranom ml. a Dostálom, a obaja sú policajtmi zadržaní, zložení na zem, vykrútené ruky, nasadené putá, policajti ich odvážajú, na zemi majú aj tretieho zadržaného (Rado Herda?).

4:50 Neznámy hlas kričí, že Číňania bijú ďalších Slovákov, ale policajti na zábere sa venujú iba zatýkaniu štyroch Slovákov.

5:40 Marcel Zajac hovorí slovenskému policajtovi, že vie označiť, ktorí Číňania to boli, ktorí útočili, policajt bez slova odchádza (prítomná je aj kamera STV).

6:14 Traja Číňania v čiernych oblekoch, dvaja v červených šiltovkách a jeden v ružovo-fialovom tričku sa snažia vytrhnúť transparent z rúk člena Falun Gong (v žltom tričku), jeden z Číňanov v červenej šiltovke, prúžkovanom tričku a svetlých nohaviciach kope do člena Falun Gong v žltom tričku (udalosť z blízka sníma na kameru Branislav Závodský z .týždňa), člen Falun Gong v žltom tričku volá o pomoc, okolostojaci ľudia volajú políciu.

6:35 Jeden z mužov v čiernom sa pokúša vytrhnúť transparent členovi Falun Gong v žltom tričku z ruky. Keď sa mu to nepodarí, cez „kvetináč“ opúšťa miesto činu a ako keby nič odchádza preč, iný člen Falun Gong tiež v žltom tričku na neho upozorňuje políciu ale žiadny policajt si to nevšíma.

6:50 Jeden z mužov v čiernom drží dokrčený transparent, obzerá sa a odchádza mimo zhromaždených ľudí, je nervózny z toho, že ho sledujem kamerou, obracia sa na mňa a niečo na mňa nezrozumiteľne pokrikuje, prichádza k smetným košom otvára dva, ale tie sú plné, pokračuje ďalej, tam stojí policajné auto s dvomi „klasickými policajtmi“ dáva im transparent do ruky a odchádza. Upozorňujem policajtov, že ten pán ten transparent ukradol, ale policajti nezasahujú (nepokúšajú sa ho zadržať) a idú hľadať toho, komu bol transparent ukradnutý.

9:10 Odovzdávajú transparent majiteľovi (muž v žltom, ktorý bol krátko pred tým napadnutý), legitimujú ho, spisujú „zápisnicu“..týždeň: Video: Čínski komunisti útočili na Slovákov

Spustiť video

Redaktor .týždňa nasnímal hlavný incident z iného miesta.

4:40 Čínsky muž v čiernom uteká z miesta činu po tom, čo Robertovi ukradol plagátik.

6:10 Na zábere je muž v čiernom (iný ako ten, ktorý vyprovokoval incident - ten ktorý neskôr ukradol žltý transparent) ktorý pomáha slovenským policajtom (je možné že je to ten, ktorý neskôr jedného zo zadržaných udieral tyčou od transparentu do nohy).

6:20 Incident, ktorý som nezachytil, keď sa Číňania snažia zlikvidovať ďalší transparent a útočia na ženu (Eva Polakovičová) nejaký mužský hlas sa jej zastáva (nechajte tú starú pani). Zábery sú roztrasené, ale zdá sa že sú prítomní aj slovenskí policajti, žena (Eva Polakovičová) hovorí do kamery, že „naši policajti sa snažia robiť kľud, ale to tí Číňania“.STV: Kto bil slovenských demonštrantov

S hlavným incidentom zrejme súvisí aj nasledujúci záber popísaný nižšie (viď videozáznam STV vyššie).

1:40 Slovenskí policajti zadržiavajú čínskeho muža v čiernom, on im ukazuje nejakú legitimáciu zavesenú na krku, policajti ho prepúšťajú..týždeň: Video: Čínski komunisti útočili na Slovákov

Spustiť video

Redaktor .týždňa nasnímal aj nasledujúci incident od jeho začiatku.

6:36 Skupina mužov v čiernom sa rozbieha k miestu, kde demonštranti (žena v bielom a muž v žltom tričku) rozprestreli plagát Falun Gong, Číňan v červenej šiltovke a zelenom tričku sa snaží zakryť ho svojim červeným transparentom, vzápätí muži v čiernom vytrhávajú demonštrantom ich žltý transparent z rúk a oboch demonštrantov zhadzujú z vyvýšeného miesta dole. Muž v žltom tričku kričí „polícia, polícia“.Čas: Video: Takto Číňania mlátili slovenských aktivistov! (2)Hodžovo námestie, 18. jún 2009, 15:15

0:25 Traja slovenskí policajti zo zásahovej jednotky odvádzajú, bez použitia násilných donucovacích prostriedkov, bokom Číňana v červenej šiltovke v červenom tričku a tmavých okuliaroch (ktorý kopal do jedného zo slovenských demonštrantov – dôkazom je video na webstránke Času prvé video tu) a komunikujú s ním.

0:35 Prichádza čínsky muž v čiernom a komunikuje s policajtmi (časť komunikácie počuť na videu Času, ktorého kameraman stál oveľa bližšie - vidno ho na mojom zábere).

0:40 Ku skupinke prichádza druhý Číňan v čiernom.

0:48 Jeden policajt prichádza k mužovi s videokamerou, ktorý stojí neďaleko a niečo mu hovorí (viď nižšie videozáznam tohto kameramana), muž prestáva filmovať a odchádza.

1:13 V skupinke je už aj tretí Číňan v čiernom, jeden z Číňanov komunikuje so slovenským policajtom.

1:20 Slovenský policajt púšťa Číňana v červenej šiltovke v červenom tričku a tmavých okuliaroch, pričom jeden z čínskych mužov v čiernom potľapkáva slovenského policajta po pleci.

1:40 Na zábere sú dve osoby v červenej šiltovke, ktoré sa zapájali viac do incidentov než do vítania čínskeho prezidenta (jeden v červenom tričku s prúžkami, druhý v zelenom tričku s prúžkami a svetlých nohaviciach – s najväčšou pravdepodobnosťou ten istý, ktorý kopol do člena Falun Gong v žltom tričku).

2:15 Vľavo na zábere Číňania rozprestierajú čínsku štátnu vlajku a červený transparent pred transparentom Falun Gong, vpravo na zábere sa dvaja Číňania (jeden v červenej šiltovke a jeden v čiernom snažia neznámej žene zakryť plagát čínskymi a slovenskými vlajočkami).

2:28 Muž v čiernom sa pokúša vytrhnúť žene plagátik z ruky, žena úspešne bráni svoj plagátik.

2:36 Ten istý muž v čiernom opakuje útok na transparent tej istej ženy a vytrháva z neho časť papiera a rýchle odchádza, pričom chrbát mu kryje iný muž v čiernom.

4:20 Neznáma žena žiada Číňanov v červených šiltovkách s červeným transparentom aby sa trochu posunuli, lebo zacláňajú iný transparent, ti nereagujú.Čas: Video: Takto Číňania mlátili slovenských aktivistov! (1)

Video z prvého incidentu je na webstránke Času (viď vyššie).

Jedna osoba v červenej šiltovke (v bielom tričku) strká demonštranta (muž v žltom a žena v bielom) stojaceho s transparentom na vyvýšenom miestach na zem, nasleduje trma-vrma, zasahujú policajti, okolo stojaci občania opakovane upozorňujú policajtov na konkrétneho Číňana v červenej šiltovke a červenom tričku, ktorý údajne kopal jedného demonštrantov, ktorý spadol na zem. Pred spomínaného Číňana v červenej šiltovke a červenom tričku sa stavia jeden muž v čiernom a Číňan v červenom tričku sa snaží „nenápadne“ zmiznúť v dave. Traja policajti ho však zadržiavajú a odvádzajú bokom a niečo mu dohovárajú (na zázname nie je pre okolitý hluk počuť), prichádzajú k nim dvaja muži v čiernom, jeden z nich podáva jednému z policajtov ruku, počuť policajta ako obom hovorí „kľudne, len kľudne“, potom hovorí mužovi v čiernom „gavaríte pa rúski?“ a „togda normaľno, normaľno“, pred kameramana sa stavia jeden z troch slovenských policajtov a hovorí kameramanovi „nefoťte to (alebo netočte to)“. Záznam končí.Hodžovo námestie, 18. jún 2009, 15:19

0:00 Komunikácia Chmelára s Číňanom v červenej šiltovke (hovoriaci po slovensky), evidentne sa týka nejakého ukradnutého plagátu (vyplýva z kontextu), vzápätí prichádza na miesto jeden z mužov v čiernom, berie dokrčený papier a odchádza preč až niekde k zábranám.

0:30 Číňania v červených šiltovkách rozprestierajú červený transparent pred demonštrantmi držiacimi žltý transparent Falun Gong.

0:50 Neznáma mladá žena sa snaží presvedčiť jedného Číňana v červenej šiltovke, aby sa posunuli nabok a nebránili vo výhľade na transparent Falun Gong, pripája sa Chmelár.

2:40 Mimo záber muž v čiernom napadne neznámeho demonštranta (v zábere vidno a počuť nejakú ženu, ale nie je jasné či je ona obeťou). Slovenský policajt v čiernom oblečení okamžite vyštartuje a zadrží čínskeho muža v čiernom (nasledujú nekvalitné zábery spôsobené tým, že sa presúvam do pozície, z ktorej mám lepší výhľad) nasleduje záber na slovenského policajta odvádzajúceho muža v čiernom po Štefánikovej ulici smerom k Prezidentskému palácu.

3:11 Iný policajt v štandardnej uniforme (zrejme veliaci dôstojník) na neho kričí: „Dobre, pusti ho už, môžeš ho už pustiť“ a niekto iný z davu kričí: „Prečo ho má pustiť, napadol človeka! Čo? Nič sa nestalo? Máme to nafotené.“ Zasahujúci policajt púšťa muža v čiernom a ten sa vracia medzi svojich.

3:35 Fotograf, ktorý incident zrejme nafotil, sa pýta policajta, ktorý dal príkaz, aby muža v čiernom pustili, aké má služobné číslo a fotí si služobné číslo na uniforme policajta (tvár policajta je na zábere 3:39-3:42).

3:53 Policajti zadržiavajú Číňana v červenej šiltovke, prvý zaznamenaný prípad, keď je zadržaný aj Číňan nielen na pár minút alebo sekúnd, ale je zrejme aj odvedený.Hodžovo námestie, 18. jún 2009, 15:25

Situácia na Hodžovom námestí sa ukľudňuje.Hodžovo námestie, 18. jún 2009, 15:46

0:00 Polícia vytláča všetkých demonštrantov z Hodžovho námestia.

5:30 Prorektor Univerzity Komenského Peter Osuský a jeho roztrhaná košeľa, ktorú mu roztrhali agresívni Číňania.Hodžovo námestie, 18. jún 2009, 15:52

Číňania sa presunuli na Banskobystrickú ulicu, kde však mal verejné zhromaždenie oznámené pán Tatarko z Falun Gong. Zo záberov je zrejmé že nešlo o spontánny presun, ale o dobre zorganizovanú akciu, ktorú opäť riadili muži v čiernom.

0:59 Peter Gonda a Eduard Chmelár volajú políciu aby vytlačila čínskych občanov v červených šiltovkách z miesta, kde Číňania nemali ohlásené zhromaždenie.

1:40 V zábere je muž v čiernom, ktorý organizuje čínskych občanov v červených šiltovkách na mieste, kde je oznámené zhromaždenie Falun Gong.

3:00 Číňanka z Falun Gong hovorí niečo po čínsky do ampliónu, reakciou je organizované skandovanie Číňanov pod taktovkou mužov v čiernom.

3:29 Muž v čiernom, ktorý bol aj na predchádzajúcom zábere kričí niečo po čínsky a celý dav skandovane opakuje čínsku frázu.

5:13 Muž v čiernom predspevuje a dav Číňanov sa pridáva k spevu.Hodžovo námestie, 18. jún 2009, 15:58

Uvítací výbor čínskeho prezidenta je otočený chrbtom k prezidentskému palácu, kde práve prebieha uvítací ceremoniál.Iné incidenty zaznamenané ďalšími kamerami

Dvaja demonštranti Falun Gong sa postavili na Štefánikovej ulici na zastávku MHD, ktorá bola kvôli zhromaždeniu zrušená a presunutá o cca 50 m ďalej na Štefánikovu ulicu v smere k Hlavnej stanici.

Koordinovane ich napáda skupina asi štyroch mužov v čiernom (ktorých kryjú ďalší dvaja muži v čiernom), strháva a kradne im transparent, ktorý hádže za zábradlie (s nápisom POLíCIA) do „zakázanej zóny“ a jeden z mužov v čiernom evidentne dáva príkaz čínskym občanom v červených šiltovkách aby transparent skryli. Následne na volanie demonštrantov „polícia, polícia“ prichádzajú slovenskí policajti a odvádzajú demonštrantov z Falun Gong nabok. Proti mužom v čiernom nezasahujú.

Fotografie z tohto incidentu sú na webstránke Veľkej Epochy tu.


Ten istý incident zachytený inou kamerou z iného pohľadu oveľa skôr (viď vyššie).

Štyria demonštranti z Falun Gong držia dva transparenty, prichádza slovenský policajt v štandardnej uniforme (zrejme vyššia hodnosť) a niečo im hovorí, následne prichádza muž v čiernom a vytrháva jeden z transparentov, zhužve ho a hodí za zábrany s označením POLíCIA, kde stojí skupina Číňanov v červených šiltovkách. To všetko pred očami slovenského policajta, prichádzajú ďalší muži v čiernom, slovenský policajt odchádza a dochádza k druhému incidentu, ktorý je opísaný vyššie.

Číňania z Rakúska sa stavajú so svojim červeným transparentom pred slovenských demonštrantov s bielym transparentom.DONORI:


Aktivita bola realizovaná i vďaka projektu
Obhajoba občianskych práv a slobôd na Slovensku a podpora hodnotovo orientovanej zahraničnej politiky Slovenskej republiky,
ktorý je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu EHP, Nórskeho finančného mechanizmu a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, ktorého sprostredkovateľom je Nadácia otvorenej spoločnosti.

Viac o blokovom grante pre MVO nájdete na
eea.osf.sk