kde nás tiež nájdete
ki info e-mailom
kalendár aktivít
Jún
2018
P U S Š P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
darujte nám online
ĎAKUJEME
Hovoriť o ľudských právach v Číne s čínskym prezidentom by podľa Kancelárie prezidenta SR bolo len „prázdnym gestom politika, ktorý nemá víziu“

Skupina mimovládnych organizácií vyzvala 15. júna 2009 otvoreným listom prezidenta Ivana Gašparoviča, premiéra Roberta Fica a predsedu NR SR Pavla Pašku, aby počas návštevy čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa na Slovensku otvorili otázku ľudských práv v Číne a zasadili sa o ich dodržiavanie v tejto krajine. Žiadny z najvyšších slovenských ústavných činiteľov otázku ľudských práv v Číne počas návštevy čínskeho prezidenta na Slovensku nenastolil.

Zatiaľ ako jediná na výzvu zareagovala Kancelária prezidenta SR. Riaditeľ jej odboru zahraničnej politiky Ing. Ján Foltín, CSc. v odpovedi z 2. júla 2009 označil postup navrhnutý mimovládnymi organizáciami za „prázdne gesto politika, ktorý nemá víziu“. Prístup súčasných najvyšších predstaviteľov SR k Číne sa podľa jeho vyjadrenia nelÚi od prístupu iných relevantných krajín sveta. „Iný prístup by bol len prázdnym politikárčením vhodným pre malé skupiny, ktoré nemajú žiadnu zodpovednosť a žiadny reálny vplyv na medzinárodné vzťahy,“ uviedol v odpovedi J. Foltín.

J. Foltín ďalej informoval, že I. Gašparovič počas oficiálnej večere s čínskym prezidentom vyslovil nasledovné slová: „Sme presvedčení, že pokrok Číny a rast životnej úrovne jej obyvateľov, ako aj kultúrny a spoločenský vzostup a demokratizácia života, budú pokračovať aj v nasledujúcich desaťročiach a krajina potvrdí svoju príslušnosť k svetovým lídrom.“

Mimovládne organizácie, ktoré sa otvoreným listom obrátili na slovenských ústavných činiteľov, sú presvedčené, že hovoriť o demokratizácii života v Číne je vzhľadom na rozsiahle porušovanie ľudských práv v tejto krajine neprimeraným zakrývaním si očí pred realitou. Upozorňovanie čínskych predstaviteľov na túto problematiku a požiadavka dodržiavania ľudských práv nepovažujú mimovládne organizácie za prázdne gesto, ale za morálnu povinnosť demokraticky zvolených politikov zo slobodných krajín.

Konzervatívny inštitút Milana Rastislava Štefánika
OZ Človek v ohrození
Slovenská asociácia Falun Gong
Amnesty International SlovenskoSÚVISIACE INFORMíCIE:


15. jún 2009

KI: Mimovládky vyzývajú k diskusii o ľudských právach s čínskym prezidentom

2. júl 2009

Kancelária prezidenta SR: Odpoveď Jána Foltína, riaditeľa Odboru zahraničnej politiky Kancelárie prezidenta SR (formát PDF na stiahnutie tu alebo náhľad v pravom prezentačnom okne.MEDIíLNE VíSTUPY:


8. júl 2009

SME.sk/SITA: Prezidentova kancelária: O ľudských právach v Číne sme nehovorili, lebo to je prázdne gesto

13. júl 2009

blog.sme.sk: Ivan Kuhn: Ivan Gašparovič ako Bill Clinton a George W. Bush?DONORI:


Aktivita bola realizovaná i vďaka projektu
Obhajoba občianskych práv a slobôd na Slovensku a podpora hodnotovo orientovanej zahraničnej politiky Slovenskej republiky,
ktorý je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu EHP, Nórskeho finančného mechanizmu a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, ktorého sprostredkovateľom je Nadácia otvorenej spoločnosti.

Viac o blokovom grante pre MVO nájdete na
eea.osf.sk