kde nás tiež nájdete
ki info e-mailom
kalendár aktivít
Apríl
2018
P U S Š P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
darujte nám online
ĎAKUJEME
Mimovládne organizácie dnes v doobedňajších hodinách doručili na Ministerstvo vnútra SR oficiálnu sťažnosť na postup polície dňa 18. júna 2009 na Hodžovom námestí v Bratislave a v priľahlých uliciach v súvislosti s návštevou čínskeho prezidenta na Slovensku.

Podľa ich názoru došlo na Hodžovom námestí 18. júna k viacerým protiprávnym krokom zo strany slovenskej polície, ktorá nielenže vedome neochránila základné práva osôb protestujúcich za ľudské práva v Číne, konkrétne ich slobodu prejavu a majetok, ale bezdôvodne upustila od služobného zákroku voči osobám čínskeho pôvodu, ktoré sa dopúšťali násilia, hrubého správania alebo schválností voči iným osobám a poškodzovali alebo odcudzovali ich majetok. Slovenská polícia zjavne spolupracovala a svoje konanie koordinovala s čínskymi „mužmi v čiernom“, ktorých identita a úlohy, ktoré plnili pri návšteve čínskeho prezidenta, neboli slovenskej verejnosti ani takmer mesiac po udalostiach objasnené.

Vo svojej sťažnosti mimovládne organizácie tiež pripomínajú, že sloboda ľudí vyjadrovať svoje názory je základným pilierom demokracie. Sloboda prejavu však nechráni iba myšlienky a prejavy, ktoré sú všetkými priaznivo prijímané. V demokracii majú ľudia právo prejavovať aj také názory, s ktorými určitá časť spoločnosti alebo štátne orgány nesúhlasia. Policajný zbor SR jasne dopustil, aby osoby, ktoré s názormi protestujúcich nesúhlasili, im znemožňovali vyjadrovať ich názory na legitímnu otázku verejného záujmu a uplatňovať ich základné právo na slobodu prejavu. Tým slovenská polícia podľa mimovládnych organizácií porušila základné právo na slobodu prejavu protestujúcich a čl. 10 Dohovoru o ochrane ľudských práv.

Pod sťažnosť adresovanú Sekcii kontroly a inšpekčnej služby MV SR sa podpísali mimovládne organizácie OZ Človek v ohrození, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, Slovenská Asociácia Falun Gong, Amnesty International Slovensko a Via Iuris – Centrum pre práva občana, ktoré sprostredkovalo právne poradenstvo pri písaní sťažnosti.

Ondrej Dostál, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Gabriela Šuvadová, OZ Človek v ohrození
Peter Weisenbacher, Amnesty International
Marek Tatarko, Slovenská asociácia Falun Gong
Peter Wilfling, Via Iuris

V Bratislave dňa 13. júla 2009SÚVISIACE INFORMíCIE:


13. júl 2009

MVO: Sťažnosť na postup príslušníkov Policajného zboru SR (formát PDF na stiahnutie tu alebo náhľad v pravo prezentačnom okne.

Prílohy:
1. Videozáznam z udalostí 18. júna 2009 na Hodžovom námestí v Bratislave
2. Správa mimovládnych organizácií o priebehu udalostí na Hodžovom námestí počas protestu za ľudské práva v Číne 18. júna 2009
3. Prepis videozáznamu, ktorý mapuje dianie na Hodžovom námestí dňa 18. júna 2009 a neadekvátne konanie zo strany polície

KI a Via Iuris: Trestné oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich spáchanie trestných činov príslušníkmi Policajného zboru SR (formát PDF)MEDIíLNE VíSTUPY:


13. júl 2009

SME.sk/SITA: Mimovládky sa sťažujú na postup polície

TA3: Aktivisti podali sťažnosť na zásah polície

aktuálne.sk: Aktivisti sa sťažujú na políciu pri návšteve z Číny

aktuality.sk/TASR: Sťažnosť na políciu za zákrok proti demonštrantom

Pravda.sk/ČTK: Mimovládky podali sťažnosť na zásah polície počas návštevy Chu Ťin-tchaa

TVnoviny.sk/TV Markíza: Mimovládky sa sťažujú na postup polície

TV Markíza: Aktivisti podali sťažnosť na políciu (príspevok #7)

Joj.sk/TASR/TV JOJ: Mimovládne organizácie podali sťažnosť na postup polície počas návštevy čínskeho prezidenta

webnoviny.sk/SITA: Mimovládky obvinili políciu z hrubého porušenia povinností

14. júl 2009

SME: Mužov v čiernom nestíhajú

Hospodárske noviny: Mimovládky obvinili políciu

15. júl 2009

SME: Marián Leško: Až príliš dobrá sťažnosť

SME: Kaliňák vie, kto boli muži v čiernomDONORI:


Aktivita bola realizovaná i vďaka projektu
Obhajoba občianskych práv a slobôd na Slovensku a podpora hodnotovo orientovanej zahraničnej politiky Slovenskej republiky,
ktorý je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu EHP, Nórskeho finančného mechanizmu a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, ktorého sprostredkovateľom je Nadácia otvorenej spoločnosti.

Viac o blokovom grante pre MVO nájdete na
eea.osf.sk