kde nás tiež nájdete
ki info e-mailom
kalendár aktivít
Jún
2018
P U S Š P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
darujte nám online
ĎAKUJEME
KI sa pridáva k výzve mimovládnych organizácií a osobností slovenského spoločenského života na zastavenie násilností a porušovania ľudských práv voči bahájskej menšine zo strany iránskej vlády.

Súčasne zdieľame hlboké znepokojenie Bahájskeho spoločenstva v Slovenskej republike týkajúce sa situácie bahájov v Iráne a vyjadrujeme svoju solidaritu s utrpením bahájskeho spoločenstva. Systematické zhoršovanie zaobchádzania s bahájmi v Iráne zahŕňa svojvoľné zatknutia, väznenie a zastrašovanie a vyvolávanie nenávisti voči bahájom v štátnych médiách. Za posledné týždne a mesiace sa kampaň namierená proti bahájom ešte zintenzívnila i vzhľadom na zatknutie ďalších 13 bahájov dňa 3. januára 2010.

Odmietame hrubé porušovanie najzákladnejších ľudských práv bahájov v Iráne a obávame sa o bezpečnosť iránskych občanov hlásiacich sa k bahájskej viere, obzvlášť o životy siedmych členov neformálneho výboru bahájskeho spoločenstva v Iráne, ktorí sú už od jari roku 2008 väznení v smutne známom Evinskom väzení v Teheráne, pričom doposiaľ nebolo naplnené ich právo na riadny súdny proces. Obvinenia voči nim sú ničím neopodstatnené a v terminológii islamského práva sú vyjadrené ako „šírenie skazy na zemi", za čo im môže hroziť trest smrti. Po trojnásobnom zrušení termínu súdu, máme obavy týkajúce sa nového termínu oznámeného na 12. januára 2010.

Žiadame Iránsku republiku, aby dala siedmim väzneným bahájom právo na spravodlivý a otvorený súdny proces. Ak by sa bahájom počas súdneho procesu či po ňom niečo stalo, my spolu s celým svetom, ktorý túto situáciu starostlivo monitoruje, budeme brať iránsku vládu na zodpovednosť.

Občianske združenie Človek v ohrození
Grigorij Mesežnikov, Inštitút pre verejné otázky
Ondrej Dostál, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Ivan Kuhn, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Juraj Rizman, environmentalista
Peter Michalica, husľový virtuóz
Jozef Lupták, violončelista
Andrej Bán, fotograf a novinár
Matej Mináč, filmový režisér
Branislav Tichý, Amnesty International Slovensko
Peter Weisenbacher, Amnesty International Slovensko
Daniel Pastirčák, básnik, prozaik, esejista, výtvarník a kazateľ

V Bratislave dňa 9. januára 2010.MEDIíLNE VíSTUPY:


10. január 2010

tyzden.sk/SITA: MVO: Slovenské osobnosti znepokojuje situácia bahájov v IráneSÚVISIACE INFORMíCIE:


21. marec 2009

.týždeň: Andrej Bán: Irán: obete viery

18. január 2010

SME.sk: Ariane Sabet: Irán na nás používa stredoveké spôsoby mučenia (Rozhovor Karola Sudora + video)DONORI:


Aktivita bola realizovaná i vďaka projektu
Obhajoba občianskych práv a slobôd na Slovensku a podpora hodnotovo orientovanej zahraničnej politiky Slovenskej republiky,
ktorý je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu EHP, Nórskeho finančného mechanizmu a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, ktorého sprostredkovateľom je Nadácia otvorenej spoločnosti.

Viac o blokovom grante pre MVO nájdete na
eea.osf.sk